Tvrdosť vody - Vodárenská spoločnosť Ružomberok, a.s.

Prejsť na obsah

Tvrdosť vody

PRE ZÁKAZNÍKOV > Kvalita vody

Legislatíva

Tvrdosťou vody sa rozumie koncentrácia všetkých viacmocných katiónov kovov alkalických zemín, čo je predovšetkým suma koncentrácií vápnika a horčíka.

VÁPNIK (CA)

Je nevyhnutný pre nervovo-svalovú dráždivosť (znižuje ju); je súčasťou kostí a zubov. Najznámejším prejavom nedostatku vápnika v tele je osteoporóza (rednutie kostí) a osteomalácia (mäknutie kostí).


Ochranný účinok vápnika vo vode:

  • Pozitívny účinok na vznik niektorých neurologických porúch v starobe

  • Zabraňuje vstrebávaniu niektorých toxických kovov ako olovo a kadmium

  • Nízky obsah Ca vo vode je jedným z rizikových faktorov úmrtia na infarkt myokardu u žien; u mužov nebol preukázaný

  • Ca v pitnej vode je účinným ochranným faktorom, ktorý štatisticky významne znižuje riziko predčasného pôrodu a narodenie dieťaťa s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou



Doporučená denná dávka je 800 mg/osobu/deň.

HORČÍK (MG)


Zohráva dôležitú úlohu ako aktivátor viac ako 300 enzymatických reakcií. Jeho nedostatok zvyšuje u človeka riziko srdcovej arytmie, akútny infarkt myokardu, cievne spazmy, osteoporózu...

Ochranný účinok horčíka vo vode:

  • Nízky obsah Mg vo vode je jeden z rizikových faktorov pre vznik ochorenia motorického neuróna a tehotenských komplikácií
  • Zvýšenie obsahu Mg vo vode o 8 mg/l viedlo k zníženiu úmrtností na všetky kardiovaskulárne ochorenia asi o 10%
  • Zvýšenie obsahu Mg vo vode o 6 mg/l viedlo k zníženiu úmrtností na ischemickú chorobu srdca o 10%

Optimálna denná dávka pre dospelého človeka je 350-400 mg/ deň.

OPTIMÁLNA TVRDOSŤ PITNEJ VODY ZO ZDRAVOTNÉHO HĽADISKA

Z hľadiska zdravotného je potrebné uprednostňovať tvrdšiu vodu, ale aj zvyšovanie tvrdosti vody je prospešné iba do určitej miery. Optimálnu hodnotu je ťažké stanoviť. Pitná voda s tvrdosťou v rozmedzí 2 až 4 mmol/l sa spájala s najnižším výskytom rôznych druhov ochorení.

LEGISLATÍVNE POŽIADAVKY V SR NA OBSAH VÝPNIKA A HORČÍKA V PITNEJ VODE

V zmysle vyhlášky MZ SR č. 247/2017 Z.z. v platnom znení určuje pre tvrdosť vody (vápnik a horčík) odporúčanú hodnotu 1,1 – 5,0 mmo/l, čo v prepočte na nemecké stupne predstavuje 6,16 – 28,04 °N. Keďže ide len o odporúčanú hodnotu, nie je dosiahnutie uvedenej hodnoty záväzné.

Prepočet:
1 mmol/l = 5,6 °N alebo 1 °N = 0,1786 mmol/l

HODNOTA PH A TVRDOSŤ VODY

Hodnota pH
Hodnota pH indikuje, či je voda neutrálna (pH 7), kyslá (menej ako 7) alebo zásaditá (viac ako 7).

Pitná voda
Pitná voda by mala mať pH medzi 6,5 až 9. Kyslá voda a mäkká voda (pH menej ako 7) zvyšujú koróziu medených a pozinkovaných vodovodných trubiek.

Prečo je informácia o tvrdosti vody potrebná?
Pokiaľ je úroveň tvrdosti vody nízka, a teda voda je mäkká, znamená to, že stačí použiť menšie množstvo pracieho prášku. Balenia pracieho prášku väčšinou obsahujú údaj o tom, koľko prášku treba použiť v závislosti od tvrdosti vody.

Pokiaľ je voda mäkká, môžeme ušetriť až 20 % pracieho prášku, čo je nielen dobré pre vašu peňaženku, ale aj pre životné prostredie. Ešte priateľskejšie k životnému prostrediu je používanie čiastkového systému. To znamená, že prací prášok, bielidlo či aviváž sa do práčky pridávajú oddelene a iba podľa potreby.

Ak je voda veľmi mäkká, netreba použiť zmäkčovače či aviváž. Na druhej strane tvrdá voda potrebuje zmäkčiť, pretože kvôli obsahu vápnika sa bielizeň stáva tvrdšou. Prepláchnutie bielizne vodou s trochou octu rozpustí vápnik a bielizeň znova zmäkne. Zvyšky vápnika na ohrievačoch vody spôsobujú tiež zvýšenie spotreby energie na ohrievanie.


Celková tvrdosť
     
vody
Stupeň tvrdosti
     
(°dH)
Stupeň tvrdosti
     
(mmol/l)
voda veľmi mäkká
0 až 4
0 až 0,72
voda mäkká
4 až 8
0,72 až 1,43
voda stredne tvrdá
8 až 12
1,43 až 2,14
voda dosť tvrdá
12 až 18
2,14 až 3,21
voda tvrdá
18 až 30
3,21 až 5,35
voda veľmi tvrdá
˃ 30
˃ 5,35

Aktualizované

Návrat na obsah